Quote Originally Posted by Antiohh View Post
Eu stiu ce spui tu, probabil ca nu ai jucat suficient sa vezi ce apropiate sunt de fapt majoritatea. Ca asa si la Elden Ring sunt checkpointsuri puse aiurea. Pai uite, imi aduc aminte chiar pe la inceput, cred ca primul sarpe-copac-dragon sau ce o fi el, aflat in primul castel - ai o gramada de mers pana la el. E plin de minibossi pana la care fugi de iti vine acru in gura. Dar e mai bine precum in alte titluri. Nu am zis ca Sekiro e perfect, dar chiar e decent din punctul meu de vedere. Si btw, poti trece pe langa bossii aia micuti daca nu ii poti bate, nu e obligatoriu sa te chinui cu ei la inceput daca te enerveaza ca te da departe.

---------- Post added 05-08-2022 at 12:18 ----------

Sekiro e si despre stealth. Daca te bateai cu generalul si alti cativa simultan, inseamna ca ceva nu faceai bine trebuie sa ii dai jos unul cate unul si sa ramai doar cu bossul. De aceea ai si utilizabile. Sa momesti inamicii si sa te furisezi

---------- Post added 05-08-2022 at 12:22 ----------

Si daca voiai sa ii ocolesti, dar te zarea unul, era cam vina ta, ca probabil te duceai prea spre ei cand te bateai cu bossul
Cred ca aici is mai multe chestii. Ori bucata aia de harta se rezolva in pasi: soldatii - apoi boss // ori boss e prea OP pentru nivelul player-ului, mai ales ca e pe la inceput si stai mult si bine. Imi aduc aminte vag ceva si anume ca singurul parry ce il puteai face la sulita e sa calci pe ea, dar daca nu aveai upgrade facut la acel skill, doar o para si atat, nu lovea inapoi sa faca dmg sau daca ii dadea era foarte, foarte putin chiar si la alte lovituri

Oricum e optional, dar merge pentru nervi. Iti face nervi mai repede ca nevasta

Cat despre stealth, era stealth ca sa te feresti de soldati pana ajungeai la el. Dar si asa mai trebuia sa omori unul/doi in silent mode fiindca statea de veghe si nu puteai inainta fara scandal. Apoi, la boss, ii aplicai un deathblow insa cand faceai lucrul asta, era un alt soldat care se activa si venea sa vada ce se intampla. Poate era si un bug fiindca la inceput nu venea individul respectiv, insa cum am tot continuat sa mor, se alerta singur. Dubioasa chestia. Si, alteori, daca mergeai cu lupta un pic mai jos, pe scari mai veneau si altii.

Intre timp m-am uitat un pic pe YT. Seven Ashina Spears - Shikibu Toshikatsu Yamauchi e boss-ul in discutie