L-am terminat astazi, cu tot cu DLC-uri si mai toate chestiile optionale (care nu erau absurde, desigur - gen sa farmezi niste inamici ca sa deblochezi un NPC). Povestea si finalul sunt destul de meh... trecem peste, de obicei nu imi place viziunea FS din acest punct de vedere. Am zis mai sus ca jocul mi se pare usurel. Vreau sa modific si sa spun ca jocul de baza mi se pare usurel. DLC-urile sunt grele sau chiar foarte grele pe alocuri. Mie mi se pare ca DLC-urile sunt mai bune decat jocul de baza. Nivelurile sunt mai intortocheate cu multe usi blocate pe care poti sa le deblochezi mai tarziu, cu idei pe care nu le-am mai vazut pana acum. Unii bossi introdusi au un moveset interesant si chiar mi-a placut sa ma bat cu ei (de cele mai multe ori). Chiar nu este ceva de umplutura. Dar mai repet inca o data, sa fie clar: SUNT GRELE. Cel putin raportat la ce am mai jucat de la FS. Iar la unii bossi este un backtracking lung si mizerabil, conceput special sa te faca sa renunti (banuiesc), altfel nu imi explic. Este o zona cu multa ceata in care nu vezi mai nimic, trebuie sa te bati cu ceva inamici destul de puternici pe traseu, iar la final te asteapta un boss (duo), care este foarte puternic. Eu am renuntat destul de repede la acest boss optional, pentru ca e groaznic gandit. Unii bossi chiar dau aproape 1 hit cand ajung intr-o anumita faza. Uneori sa invoci NPC-uri mai mult te incurca. Bossul isi dubleaza/tripleaza HP-ul (cred) in functie de cate NPC-uri invoci si nu mai poti sa il dai jos. In DLC-uri bossii au f mult hp si daunele f mari. Si in general e valabil pt mai toti inamicii a trebuit sa iau multe pauze pt ca este obositoare aceasta dificultate. Iar ultimul bossfight mi-a placut mult conceptual. Implementarea lasa putin de dorit. Putea sa fie ceva chiar super misto (ma refer la DLC, pt ca ultimul boss din jocul de baza a fost o mare prostie pe partea de combat).

Per total a fost frumos, iar DLC-urile l-au urcat in clasamentul meu peste DS1.