Nu vreau sa le iau apararea intrucat si eu am patit sa-mi intarzie precomenzi dar cred ca nu este sanatos nici principiul 'sa le dam in cap sa moara'.

Si asa avem in Romania cateva gameshop-uri dedicate strict pentru gaming, le numeri pe degete, nu e ok sa facem rage la fiecare intarziere de 1-2-n zile la o precomanda.
Intr-o tara in care nu poti sa-ti vinzi propria casa fara 150 de mii de hartii semnate si acorduri si stampile, te mai astepti sa mai intarzie si cate o precomanda.
Oamenii incearca, dar un uitati ca au si ei un furnizor care intai trimite in tari cu un tier mai sus decat Romania, se mai intarzie.

Apoi vin si firmele de curierat... care din pacate difera de la firma/oras la oras/firma.
Exemplu personal:
Aici in Bucuresti este fenomenal baiatul de la sameday, de cate ori nu ma gaseste acasa sau nu raspund la telefon (pentru ca nu pot) ma ajuta, imi da sms, se intoarce etc.
Prin comparatie directa, in Constanta, aceeasi firma de curierat are angajat in zona parintilor mei un retardat care dupa ce ca e nepoliticos si te cearta daca nu raspunzi la primul beep, mai si pleaca cu pachetele si minte ca a sunat dar de fapt de multe ori nici nu suna (si mai e si prost pe deasupra, abia legi o conversatie cu subiect si predicat cu el).
La polul opus este Cargus, la Constanta e un baiat minunat cu care mai stau si la cate o tigara iar aici la Bucuresti pe zona mea cand vad sms cu 'livrat prin Cargus' merg si vomit fiere. E clar ca in ziua aia trebuie sa ma pregatesc sa ma intalnesc cu el undeva pe traseu si sa am baterie la telefon.

Lucrurile difera de la oras la oras, de la firma la firma.
Nu spune nimeni ca Gamers.ro sunt perfecti, dar daca vrem sa pasim intr-o lume civilizata in care oamenii procura jocuri de la magazine de jocuri dedicate si nu de la magazine care printre scutece si cauciucuri vand si jocuri, trebuie sa avem putina rabdare cu ei si sa le dam putin credit in avans.
Pe mine spre exemplu ma distrug cei de la Gamers ca nu pot plati in 2022 online dar am ales sa am rabdare si sa incerc sa ii ajut totusi, cand se poate.

Sigur, fiecare aveti dreptate in felul vostru, nu luati personal nimic din ceea ce am scris mai sus, vorbesc la modul general.