Ca sa lamuresc ce am scris, am spus sa nu va asteptati


Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Eu in ~1.5h am avut vreo 3 bug-uri enervante, gen Atreus care levita prin zapada cu viteza luminii, blocat in combat in lovitura sau probleme de animatie in mers.
Toate, dar absolut toate jocurile care s-au lansat anul asta au fost dezvoltate in regim de work from home de cand a inceput pandemia.Si mai toate au avut buguri grave la lansare. Stiti si voi cum e sa lucrezi de acasa intr-o multinationala de IT, cu comunicare doar prin Zoom, Skype, Slack. Gestionarea echipei de catre un team-leader a fost mult mai dificila in formatul asta, iar multi angajati rauvoitori au profitat si nu si-au prea facut sarcinile de lucru, preferand sa se joace Fortnite sau sa se uite la Netflix. Mi-a povestit un amic care are alti fosti colegi ce au lucrat pe durata pandemiei in gaming, in telemunca.
Altii au lucrat in conditii proaste cu parinti, cu copii, cu galagie de la vecini. Sa nu mai spun cat de dificil a fost sa transfere fisiere de sute de GB, ba sa astepte pana sa primeasca build-uri, sa raportezi sute de buguri zilnic catre echipa de dezvoltatori, numai ca te trezesti ca aia nu fac nimic ca stateau la gratar in curte sau schimbau pampersul la bebelus. Din pacate, gamingul AAA nu e facut pentru work from home.

La birou e mai bine gestionata echipa si toti sunt mai presati sa-si faca treaba corect, mai ales cand sunt team-leazii cu ochii pe ei. De acasa e oribil sa lucrezi la un joc mare cu grafica pretentioasa si multi se lansa pe tanjala. Merge telemunca cand e vorba de un joc mai micut, ceva indie sau un rts, iar modul de munca e mai relaxat si mai lent, nu la un joc de mass-marketing ce trebuie livrat dupa deadline. Toate jocurile lansate pe next-gen lansate in ultimii doi ani, de la AC Valhalla unde se cunostea ca actorii vocali au facut recording de acasa pana la bugurile cu arme levitate din MWII. Nu putem decat sa trecem peste ele si sa ne bucuram cum putem de jocuri. Gamingul trece prin cea mai nasoala perioada de la crash-ul din 1983 si cred ca abia prin 2024-2025 o sa-si revina industria la normalitate.

Si sunt de acord si la capitolul cu grafica.Jocul nu arata a PS5, de fapt multe jocuri nu arata dupa ce am cumparat si jucat MWII, AC Valhalla, Watch Dogs Legion, Hitman 3. Doar Resident Evil Village m-a impresionat, si Cyberpunk (doar la texturi si la modele, ca la animatii sta prost). Le-am jucat pe toat pe un RTX 3060 si pe 4k. Motivele urmatoare ar fi - pandemia si faptul ca next-gen e abia la inceput.
Daca imi amintesc bine, in 2013-2015, multe jocuri lansate pe PS4/X1 aratau sau aveau elemente ca-n PS3/X360. Abia dupa 2016-2017 au inceput sa arate mai bine.