Dupa primele 4 ore de joc pot spune ca jocul asta e tot ce mi-am dorit si chiar mai mult; pana acum are un 10/10 din partea mea .
Nu stiu cum vad unii ca jocul asta arata la fel ca primul joc, cand "Svartalfheim" arata mult mai bine decat tot ce am vazut in prima parte.
Si spun asta dupa ce l-am rejucat in totalitate chiar luna trecuta.
Bug-uri foarte minore am intalnit dar asta e de asteptat la lansare, pana la urma e un joc "AAAA" de-adevaratelea .
Cu siguranta il voi rejuca la New Game+ peste cateva luni, cand vor rezolva multe dintre problemele astea.

In toata industria se vede ca pandemia a afectat procesul de dezvoltare, de exemplu Microsoft a avut 0 exclusive first-party anul acesta.
Ce au reusit sa faca Sony Santa Monica, si celelalte studio-uri first-party Sony, mi se pare incredibil si de-abia astept sa-l joc in continuare.

PS: toata lumea se plange de costul jocurilor din ziua de azi, dar uita ca si bugeturile au crescut considerabil; nu cred ca in anii 90 se investeau zeci sau sute de milioane de dolari intr-un singur proiect.
Si nu ma deranjeaza sa platesc 70 euro la lansare pentru cateva jocuri pe an, stiind ca primesc o experienta single-player completa, fara tactici de "predatory monetization" sau mizerii de live services.
Nimeni nu va forteaza sa il jucati la lansare, puteti avea rabdare pana cand se va reduce considerabil sau va fi adaugat la PS+.

EDIT: daca asta e joc de nota 8 ma intereseaza care-i joc de 10 pentru voi .
EDIT 2: side-questul cu insula mi se pare mai epic decat orice am vazut in multe alte jocuri din ultima vreme;