Single post: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #1319 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Și eu la fel am gândit în legătură cu umbrele însă în părțile în care a bătut soarele urmele aveau o nuanță mai deschisă. Acele pete de pe ecran nu aveau cum să fie de la perdea fiindcă geamul este diametral opus de televizor și nu s-ar fi păstrat modelul ei. Nu am idee care-i originea lor.

    In schimb in partea din stânga este o urmă verticală care cred că este de la cearșaful pus pe el, nu cred că îl acoperea 100%.

    Am mai găsit în telefon un clip in care se vede mai bine.




    In alta ordine de idei,

    Văzusem acasă pe LG CX primele 7 episoade din 1899 iar de Crăciun am văzut ultimul episod pe Sony A8, ambele OLED.

    La ultimul episod pe care l-am văzut pe Sony mi se părea imaginea extraordinară, perfecta, sentiment pe care nu îl aveam pe LG. Era ceva mai mult decât densitatea pixelilor, 55" vs 65".

    Nedumerit de situație, mi-am amintit că mă deranja imaginea de la LG-ul de acasă când am văzut Cabinet of Curiosities, scenele de la intro cu Guillermo del Toro nu arătau cum trebuie, tot ceea ce era în jurul personalului era un gri închis, nicidecum negrul perfect datorită pixelilor complet stinși.

    In același test făcut pe Sony, totul era perfect, negru absolut in jurul personalului.

    Ambele teste făcute de pe aplicația oficială Netflix a TV-ului, abonament 4k.

    Am întrebat pe un forum unde sunt utilizatori de LG OLED și aceeași scenă la unii apărea cum trebuie iar la alții apărea că la mine, in loc de negru era un gri închis. Las câteva screenshot-uri.

    Pentru cei cu LG CX, puteți face un test de 30 de secunde in legătură cu primelele 30 secunde din Cabinet of Curiosities, primul episod, Netflix. Puteți da un reply cu rezultatul obținut.
    Attached Images Attached Images screenshot_2022-12-26-05-46-09-556_com.facebook.katana.jpg screenshot_2022-12-26-05-45-14-229_com.facebook.katana.jpg screenshot_2022-12-26-05-44-33-804_com.facebook.katana.jpg img_20221226_054539.jpg img_20221225_014414-01.jpeg