Single post: Xbox network Romania

  1. #36 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Dragilor, nu stiu cati dintre voi ati observat asta, dar interfata consolelor Xbox este oficial localizata in limba ucraineană.

    Support for the Ukrainian language appeared in the alpha version of the Xbox firmware
    Am dat peste stire astazi si surpriza. Am deschis repede Xbox-ul si m-am dus la Location. Inca nu apare Ucraina ca si tara, dar la system language surpriza, full localization in ucraineană. Las o poza mai jos.

    Dupa mintea mea adanc chinuita de subiectul asta, avem asa:

    1. Xbox vine 100% oficial in Ucraina ceea ce confirma zvonurile aparute acum ceva vreme.
    2. Ma bucur pentru ei, dar e pacat ca trebuie sa te nenoroceasca ceva, sau cineva, ca sa beneficiezi ulterior de astfel de favoruri.
    Niciodata in lumea normala Ucraina nu ar primi un serviciu oficial de ...nimic... inaintea Romaniei, Croatiei sau a Bulgariei daca lucrurile s-ar baza strict pe cifre, plecand de la nivelul de trai, puterea de cumparare, piraterie, coruptie, infrastructura digitala & all.
    Deci, s-a dovedit exact ce v-am spus de 8 ani incoace, faptul ca Romania nu are (inca) Xbox oficial nu a avut nici o secunda legatura cu 'nu meritam ca nu cumparam'.
    Believe me or not, am legaturi stranse si prietenii care dateaza de 20 de ani cu oameni care au lucrat pe pozitii mari in studioul Ubisoft din Kiev si credeti-ma, stiu exact unde se situeaza console gaming-ul in Ucraina, in special Xbox. Cred ca sunt 2000 de platitori oficiali de servicii Xbox in toata tara.
    Ce este la noi PlayStation/Xbox ratio de 5 sau cat o fi, in Ucraina cred ca este de 10 utilizatori de PlayStation la un Xbox.
    And yet Microsoft.. ?

    Micul monolog de la punctul '2' de mai sus ma conduce la ceea ce as numi '2.1' si anume:

    2.1. Daca lumea nu s-a tampit de tot si daca mai exista vreo urma de normalitate pe planeta, faptul ca Xbox a fost oficial confirmat in Ucraina inseamna ca in sfarsit vor veni si in regiunea noastra si aici ma gandesc la Romania, Bulgaria, Croatia, Slovenia (de ce nu si Serbia desi ma cam indoiesc ca acolo nici PlayStation nu este...).
    Nu vad motivul extinderii serviciilor doar intr-o tara paralizata dpdv economic (si acum si inainte de inceperea conflictului) daca nu ai de gand sa te extinzi in toata regiunea respectiva ... eventual ce pot intelege este un fel de regional hub in Ucraina pentru toti care suntem pe aici, considerand ca mana de lucru este cea mai ieftina acolo si oamenii sunt cunoscuti ca si mesteri in IT dpdv profesional.

    Doar zic... nu stiu, incerc sa vorbesc eu cu mine insumi cand ies noaptea sa fumez in balcon si sa urlu la luna, incerc sa ma conving ca nu traim intr-o lume de cretini care fac doar lucruri fara explicatie.
    Hai Microsoft, hai ca se poate! Ma duc sa mai vomit putina fiere, atata cata mi-a mai ramas.
    Attached Images Attached Images ua.jpg