M-am chinuit aproape 2 ani sa duc la sfarsit acest god of war. Stiu ca opinia nu e populara, dar mi s-a parut un joc tare plictisitor (in mare parte din cauza puzzleurilor repetitive, a sistemului infect de ,,fast travel,, care numai fast nu e, a animatiilor lungi si plictisitoare de dupa ce apesi R3 sa dai 10 pumni in cap unui varcolac si a tuturor perioadelor in care trebuia sa apas cerculet sa se intample ceva - catarat, sarit, urcat in barca etc). Am terminat povestea principala cam acum un an, care m-a dezamagit pe partea de bossfights si ieri am terminat de omorat toate gagicile alea inaripate. Combatul destul de ok, sistemul de gear mi-a displacut maxim, sidequesturile nasoale (cu 2 exceptii). Despre camera nici nu mai zic, nu stiu ce inteligent a avut ideea ca in loc sa vezi cand si cu ce te ataca un inamic sa puna o sageata rosie. Puteau sa ofere un camp vizual mai mare in spatele lui kratos...Singurele lucruri care chiar mi-au placut cu adevarat au fost peisajele si luptele cu Valkeyriile, care au fost chiar dificile, dar foarte fair (puteai sa nu iei deloc daune daca stiai ce faci) si faptul ca bossul final integra miscarile tuturor. Cand am ajuns la regina, deja ii stiam toate miscarile si cum sa ma feresc de ele. Ah, si challangeurile din taramul de foc au fost destul de bunicele - unele erau destul de diferite fata de conceptul ,,omoara tot ce misca,,. Combatul a avut destul de multa varietate, dar nu simt ca m-a incurajat sa folosesc combouri diferite. Fie ca apasam light light light light, fie ca finalizam cu un heavy sau incepeam cu un heavy, cam tot aia era. Charged heavy mi s-a parut detul de util pt topor ca dadea dauna mare, dar in rest combourile pt arme au fost diverse dar nu neapart utile.

Sper ca Ragnarok sa imi placa mai mult. Am vazut cateva chestii care erau destul de promitatoare (pe partea de sidequest si bossi)