^Pentru ca daca esti purist, chiar doar OLED exista. Regizorii când fac un film folosesc niste monitoare șmechere numite reference monitors pentru a decide nuanțele culorilor obținute în urma filmării, luminozitate etc. Performanțele unui ecran nu sunt subiective, ci se pot compara folosind unelte specializate (vezi canalul HDTVTest pe YouTube) cu performanțele unui reference monitor. Cu cât un tv se apropie mai mult, cu atât zicem ca e mai bun. Și OLED-urile se apropie cel mai mult în momentul de față.

Eu când mă uit la in film nu vreau sa vad "culori mai vibrante", ci vreau sa vad ce a vrut să spună autorul - daca regizorul a ales culori șterse, nu tolerez ca televizorul meu să hotărască altceva. Televizoarele cu OLED au un singur downside real, luminozitatea mult mai slabă decât ale Lcd-urilor, și dacă nu ai beznă in casa de multe ori un LCD chiar poate oferi o experiență mai buna. Daca pe tine nu te interesează direcția artistică originala a filmelor și îți plac culorile vibrante e foarte bine ca ai ales alta tehnologie, fiecare are preferințele lui la ce vrea să vadă și e okay. Pe mine mă întreabă lumea ce TV recomand și tocmai de asta îi întreb ce așteptări au înainte să le fac o recomandare, însă asta nu înseamnă ca poți compara la acuratețea imaginii, obiectiv vorbind, un LCD cu un OLED.