În primul rând logarea cu contul Battle.net are sens pentru că acolo se stochează salvările. Am putut să import caracterul din Diablo III jucat pe PS3 în Diablo III jucat pe PS5. Fără să fi jucat măcar un alt joc Diablo înainte nu pot să iau în considerare părerea dată după 10 minute de jucat, cu părere de rău. Și eu am jucat puțin Diablo II nou și mi-am adus aminte de ce pe atunci nu l-am jucat. Diablo III e mult mai ușor de jucat, iar Diablo IV pare să meargă în direcția potrivită. Am citit pe net că sunt plângeri legate de felul cum arată anumite clase cum ar fi scheleții necromancer-ului. Arborele de abilități este extrem de stufos și cred că s-au inspirat din Path of Exile (nu e la fel de stufos ca în PoE, are nivelul potrivit de complexitate). Și eu m-am trezit jucând ore întregi făcând tot felul de quest-uri. Așa am pățit și la Diablo III.


Am participat și la un eveniment contratimp cu alți jucători pe la nivelul 23 (nivelul recomandat era 25+) legat de Ashava the Pestilent. Nu ne-am descurcat prea bine, eu oricum nu aveam nivelul potrivit, dar tot a fost interesant să cooperezi. Cred că reușisem să aducem inamicul pe la 10-15% viață.