Acm vreo 2 săptămâni am testat și eu PSVR2 la un prieten. El e pasionat de VR, a avut lejer vreo 4 seturi de căști și le-am testat putut testa și eu. Mi se face rău de la VR, dar asta nu m-a oprit.


PSVR2 mi se pare cea mai bună cască VR de până acum (ultima testată cred c-a fost Valve Index). Nu se prea simte grea pe cap, ajustările s-au făcut repede și fără probleme. Mi-a plăcut cum se vede, având în vedere tehnologia de acum și limitele pe care trebuie să le aibă căștile VR. Casca e confortabilă. Am testat niște jocuri lejere pentru că am uitat acasă ochelarii (am nevoie de ochelari pentru aproape) și pentru că mă cam temeam să nu mi se facă rău. Senzația e incredibilă în jocul în care mergi cu barca, mai ales pe traseul cu ghețari și pe furtună. Se văd însă limitele softului, posibil și din calitatea mare e ecranelor (se vedeau texturile de calitate scăzută sau obiectele de calitate scăzute din planul îndepărtat. Era practic imposibil să scoată soft foarte bun de la început. N-am mai testatt și altele pentru că deja începuse să mi se facă rău. Poate data viitoare nu uit ochelarii, am o bănuială că de-asta mi se face rău.