Asta sau, o alta varianta la care ma gandesc de ceva vreme este ca ceea ce noi stim si numim 'Xbox Live' va disparea si Microsoft va unifica toate platformele sub o singura umbrela numita simplu 'GamePass' sau whatever, indiferent pe ce vrei sa joci, fie PC, Xbox sau Cloud, cu access la un singur Store si toata lumea la liber dupa preferinte, desigur cu suport oficial pentru toate tarile care au primit PC Gamepass, printre care si noi.

De ce ma gandesc la asta?
Pentru ca vad ce face Microsoft cu pagina oficiala, daca nu s-ar gandi la o unificare in viitorul apropiat atunci nu exista nici un fel de logica pentru care ma incluzi (alaturi de alte zeci de tari) la Locale pe pagina oficiala numita 'Xbox.com' daca tu vrei sa-mi dai (sau planuiesti sa-mi dai pe viitor) doar access la PC GamePass.
Toata treaba asta cu suportul oficial doar partial este bizara in the first place, daca aveau clar o lista de tari care primesc doar Xbox, sau doar PC, trebuia sa faca clar o diferentiere cumva, dar au ales sa includa toate tarile in aceeasi shaorma pe pagina de xbox.

De aceea cred eu ca vom avea cu totii (cei din lista de mai sus) suport oficial catre un serviciu 'X' de gaming al Microsoft, cu acelasi Store, sub un singur GamePass, cu libertatea totala de a alege platforma pe care vrei sa le consumi contentul, fie care ai PC, Xbox sau pur si simplu un laptop sau tableta cu un browser pentru xCloud.

---------- Post added 11-04-2023 at 19:55 ----------

De astazi, 11 Aprilie 2023, PC GamePass este oficial disponibil in Romania pentru toata lumea, nu doar pentru insiders!

PC Game Pass is Now Available in 40 New Countries.
In February, we brought a preview of PC Game Pass to 40 new countries for the first time ever. The response was incredible. Thank you to all the players who jumped in to test the experience and help us shape the preview.
We’re happy to announce that beginning later today all players in these countries can join the PC Game Pass community
https://news.xbox.com/en-us/2023/04/...-40-countries/