De aceea cred ca un pasionat de gaming nu cu adevarat e pasionat daca are doar un singur aparat pe care se joaca si e hater impotriva celorlalte.
Hm, da. Eu nu pot spune ca sunt hater impotriva oricarui mod de a juca, dar iti garantez ca indieurile se simt la fel de bine (sau de rau) pe orice ecran le-ai juca. Ce zici tu ca nu poti juca RTS decat pe PC nu are atat de mult treaba cu ecranul, cat are cu faptul ca trebuie sa le joci cu mouse si tastatura. Nu prea inteleg de ce zici ca e mai bine sa joci platformere 2D in palme, cand daca folosesti un controller e exact acelasi lucru si pe PC/consola conectat la TV (cum folosesc eu de altfel). Eu unul prefer sa joc orice pe un ecran mai mare daca pot sa ma dau mai in spate (cum fac la FPS-uri/RTS-uri). Lucrul cu adevarat bun la comboul jocuri indie+consola portabila e ca ai aproape exact aceeasi experienta de pe o consola mai puternica, singura diferenta constand in marimea ecranului. Din acelasi motiv, daca ar fi sa joc ceva pe o consola portabila, as alege indie-uri, dar mi se pare ciudat sa zici ca iti ofera experienta mai buna.