Sunt fix in aceeasi situatie. Desi imi place PS, consider ca are multe imbecilitati in ecosistem, cea cu salvarile fiind una majora.

Nov2022:

Am vandut PS4 Pro si am vrut sa am salvarile cu toata libraria 2013-2022. Am copiat totul pe stick si m-am gandit ca ar fi logic sa le pot copia pe PS5, lucru care nu a functionat la mine. Nu am avut de ales decat sa imi iau o luna din PS+ doar pentru a le face upload.

Dec2022-Ian2023

Am terminat GOW:R si am vrut sa pastrez salvarile.

Mar2023:

Am trimis PS5 in garantie. Nu am avut alta solutie pentru a pastra salvarile de pe el, asa ca a trebuit sa cumpar alta luna de PS+ pentru a le face upload.

O lunga perioada am fost plecat din tara iar la inceputul lui iulie am decis sa am toate salvarile si in mediul offline, sa le downloadez pe PS5. Surpiza!
Nu ai cum, ma obliga sa cumpar a treia luna de PS+, abonament pe care nu l-am folosit deloc pentru scopul lui, nu ma intereseaza joculetele gratuite si nici MP pe PS, folosesc XSX pentru aceste chestiuni cand este cazul.

Surpriza nr2 a fost sa aflu ca salvarile raman pe serverele Sony doar sase luni in cazul in care nu se reinoieste subscriptia.

Sunt obligat sa cumpar a treia oara acest abonament doar pentru a avea salvarile. La Xbox totul se face foarte simplu in background fara alte setari si abonamente pe care trebuie sa platesti