Single post: iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, 15 Pro Max

  1. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Aiurea ca doar pro max are zoom-ul ala misto, mi l-as fi dorit pe pro
    Nu cred ca e neaparat un plus - astea vor fi bune, poate, in 3-4 ani, desi e pacat totusi ca nu au vrut sa schimbe design-u si sa bage un periscope.

    Problema la ce fac ei, tocmai pentru ca au vrut sa pastreze cum arata din spate, este ca se reflecta de 4 ori - avantajul la astea asa e ca sunt noise independent, pozele desi sunt mai lower quality, nu au noise, in schimb, se intuneca imaginea cu fiecare reflexie - nu a mai vrut nimeni sa faca pt ca scade calitatea cu cat ai mai multe reflexii.

    Cu siguranta vor compensa ei din software aceasta intunecare.

    E ciudat, totusi, cum au marketat telefonul, avand 7 "camere" (3 physical & 4 virtual), ceea ce mi se pare o imbecilitate si vom vedea de acum, ca vor marketa cu totii asa si va creste anual numarul de camere la 8, 9, samd, pentru ca virtuale poti alege tu oricate niveluri de zoom digital vrei

    Also, la camere, cel putin la Pro, nu exista nicio schimbare, sau mi s-a parut mie? Acelasi senzor, aceleasi lentile, aceleasi f-uri pentru lumina, absolut niciun improvement - cred ca asta este primul an cand vedem asa ceva. Sau am ratat eu ceva?
    Si spun asta cu parere de foarte rau, pentru ca sunt overall dezamagit de calitatea camerelor pe 14 Pro si speram la un upgrade pe partea asta.

    Anyway, acum dupa ce mi-a trecut hype-u si am revazut ce si cum, mi s-au parut mai slabe si putine update-uri la 15 pro fata de cate au fost la 14 pro.

    Cat de GPU-ul marketat, mi se pare ciudat ca lanseaza astfel de jocuri de console AAA quality - cu siguranta baga Apple tone de bani in optimizare - desi nu stiu ce poti sa optimizezi la ele, poate rescriere - pentru ca are doar 1 core in plus fata de anul trecut si probabil ii mapeaza hardware acceleration RT pe el, dar nu ma astept sa vad vreo diferenta in practica ci doar limitarea lor de a nu lansa jocurile alea pe alte modele.
    Si totusi, jocuri AAA pe telefon...la ce preturi? Ca nu poti sa bagi AC Mirage, la nici 1 an de la lansare, la 15-20$ cand tu inca il vinzi la 70$ si nu vad pe nimeni sa dea 70$ pe un joc de mobil, chiar daca e el AAA pe PC/console...

    Dar cel mai probabil pregatesc terenul pentru la anu, cand vor lansa telefoanele Ultra, pe langa normal si Pro, unde ma astept sa bage M-uri, iar alea vor fi game changers.
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-09-13-08.17.07.png