Single post: Clubul PlayStation 5

  1. #4236 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by Phi View Post
    Am luat un film Blu-Ray, e zona B, si merge. Deci pentru cine vrea sa bage si filme, consolele cumparata de la Altex ruleaza zona B

    Acum am alta nelamurire... cum sa fac sau e vreo setare sa ramana filmul "blocat" la momentul in care eu am inchis consola? Daca am ramas la minutul 25 vreau ca si dupa ce ii dau drumul din nou, sa reia de unde am ramas, nu de la inceput.
    Filmul are acea optiune, nu consola sau player-ul blu-ray. Sunt diferente de la disc la disc. Pentru Europa, avem discuri cu zona B. Am filme ce sunt alta zona insa pe langa Zona A este si B, mai exista si zona 0 care le include pe toate si nu sunt locked. Poti pune si un cod care il introduci din telecomanda si playerul tau va citi toate zonele, nu e valabil la consolele Playstation din ce am auzit, poate la consolele cu jailbreak? Nu stiu ca n-am testat multe filme pe PS4 si PS5 insa unele playere au facilitatea asta, de cod master. Nu am din pacate vreun disc blu-ray audio only sau AV normal sa fie doar A sau C ca sa-ti spun exact insa am inteles ca nu vor rula, am insa doar un dvd care este HBO Spawn Animated Series si nu merge pe nici un blu-ray player, ori Playstation, primesc eroare pe ecran cu "this disc cannot be played due region restrictions". Noroc ca am un dvd writer extern Lite-on ce il conectez la laptop si asa l-am putut vedea. Mai jos ai doua poze de discuri BD cu regiunile. Ambele sunt luate din UK, primul este Spectre al doilea e Blade Runner 2049.
    Attached Images Attached Images 2.jpg 1.jpg