Odată cu lansarea unui trailer, studiourile ArenaNet au oferit şi primele detalii despre MMORPG-ul Guild Wars 2, răspunz�nd �ntrebărilor importante adresate de fani.
Astfel, la fel ca şi predecesorul său, Guild Wars 2 va fi dezvoltat pentru PC şi nu va avea o taxă lunară, iar jucătorii vor putea �n continuare să ajungă cu personajul lor la nivel maxim fără să apeleze la alţi aventurieri. Cu toate acestea, Guild Wars 2 va introduce un sistem asemănător cu mecanica sidekick din City of Heroes, care va permite �ncepătorilor să joace alături de prietenii lor mai experimentaţi.
Personajele din Guild Wars nu vor putea fi mutate �n Guild Wars 2, �nsă numele acestora va fi rezervat, iar realizările lor vor fi comemorate �n Amfiteatrul Monumentelor din noul ! important joc, urm�nd să fie oferite şi recompense deosebite. De asemenea, vor fi disponibile 5 rase - Oameni, Charr, Norn, Asura şi Sylvari - la crearea unui personaj nou.


Sursa : computergames.ro


Cred ca este imposibil sa nu fie macar un fan de Guild Wars pe acest forum,pareri despre Guild Wars 2? Eu personal speram sa nu mai fie cu portaluri cand iesi din oras cu party prestabilit...dar se pare ca asa va fi, ca sa nu mai mentionez faptul ca iar va fi cu eroi care strica toata placerea de a juca un MMORPG si care devine intr-un mod bizar...single player.Macar sa aduca ceva nou care merge numai cu alti jucatori ....poate raiduri sau instante , pentru ca eu in Guild Wars am farmat singur si cu guilda in prostie...Run-uri prin dungeons , solo farm uw / fow / DoA si tot asa eroii au reusit sa inlature toate sansele de a fi un joc multiplayer.Cred ca singura placere in guild wars este in momentul in care joci GvG cu teamspeak si tot pachetul...dar la un moment dat te saturi de PvP si vrei sa farmezi sau sa faci misiuni si tot asa.Sunt curios cum vor arata cele 4 noi rase.


Trailer