Situația disponibilității componentelor, creșterea prețului în consecință, ar fi trebuit să determine o amânare. Dacă nu a fost posibilă lansarea la 3400 RON fără pierderi și câștig minim, cam atât ar însemna 2500 în 2020 ajustat la inflație, nu trebuia să lanseze acum până situația se stabilizează. Așa au procedat Nintendo și Microsoft.

Au riscat foarte mult cu această mutare. Erau discuții înainte de iminenta lansare PS5 Pro, că nu prea are sens momentul. Nintendo cu o consolă mobilă comparabilă cu PS5 la performanță și preț, prin comparabil vreau să spun acceptabil, nu echivalent, Microsoft cu următoarea generație sub prețul PS5 Pro, ridică multe semne de întrebare.