Quote Originally Posted by AkF View Post
Anumite păreri trebuie exprimate doar în cercurile restrânse, este nepoliticos în public.
Mi-a placut nuanta aici, sa nu mai zica si el in public cat de prosti suntem, sa zica doar la apropiati! Fair enough!

Quote Originally Posted by AkF View Post
Dacă tu ai ales să te închizi într-un ecosistem trebuie să îți asumi.
Aici trebuie sa recunosc ca iti datorez o explicatie. Eu nici macar nu am PlayStation ca si main platform, joc pe el strict exclusivele lor, n-am comandat inca nici PS5 Pro. Pentru mine main platform este Xbox Series X unde da, iti dau dreptate, m-am cam inchis ca un imbecil asteptand sa vina ziua de apoi. Realizezi cat de simplu ar fi pentru mine daca as vrea sa trec pe PC, fata de un PS user, nu?

Eu n-am pornit un razboi pentru sau in numele SONY, insa mi se pare ca exacerbati extrem de mult si de fals anumite aspecte legate de lansarea acestei console. Dupa cum a explicat si Tudor mai sus, it's a simple matter of choice, exista multi oameni (printre care si eu) care se simt mai confortabil pe consola, that's it, simple as that. Nu vreau sa vad fire, placi, draci, drivere, taste multe, le vad deja 10 ore/zi la munca.

Degeaba socotim aici ca niste copii din aia +255/-145, cine are si vrea sa dea 250 de milioane pe un PC este eroul meu, dar la fel de bine trebuie intelesi si oamenii care au si vor sa dea 40-45-whatever the F milioane pe PlayStation 5 Pro pentru ca acolo se simt ei mai bine, nu judecati si trasi de urechi ca sunt lipsiti de inteligenta.

Bun SONY sunt niste nenorociti, ce sa facem acum, o comunitate de 45.000 de useri de console din Romania? Biocotam tot, ne abandonam librariile si trofeele luate in zeci de ani si trecem toti pe PC? Unii o pot face, altii nu. Aia de la SONY stiu asta si profita, asa merge viata...
Lasand la o parte penibilul situatiei pe care o tot dezvoltam de ieri incoace, sa ne amintim ca vorbim despre niste jocuri in care te misti, imi pariez viata ca 8/10 useri nici macar nu observa diferentele alea care tot fac subiectul discutiei in miscare, in gameplay.

Vorbim de niste benchmarks ca sa ne aflam in treaba, cand de fapt totul este despre confort si alegeri personale. E ca si cum tu incerci sa ma convingi pe mine ca la Zoo in Baneasa pot sa ajung mai repede cu Uber, iar eu incerc sa-ti explic si sa justific ca mie imi place sa ma duc cu bicicleta. Iar pe urma, incepem sa ne certam pe pretul benzinei vs timpul alocat si ne facem prosti unul pe altul.

Enough for me, sanatate si timp sa fie!