Mie mereu mi s-a parut de fapt ca cele doua console nu concureaza una cu alta. Nu cunosc pe nimeni care sa fi luat Switch ca sa joace 3rd party games care se gasesc si pe Steam Deck, sau poate doar niste indies gen Balatro sau Dead Cells, dar nimic de impact. Mai toti (inclusiv eu) cumpara Switch pentru libraria de jocuri Nintendo, Pokemon, etc, jocuri care nu se gasesc pe PC. Audientele mi se par diferite, chit ca e tot o platforma portabila.