Nintendo nu are competitie si punct. E, de fapt, atat de simplu.

Asta este motivul pentru care au asteptat 10 ani ca sa anunte urmatoarea consola, versus ~7-8 ani cat e durata de viata a unei console "normale".
Asta este motivul pentru care isi vor permite sa lanseze consola chiar si in Iulie daca vor, nepasandu-le ca vara se vand mai putine gaming related stuff.

Si basically asta este motivul pentru care oamenii pasionati au si PS si PC si Switch, sau orice alta combinatie.
Iar casual gamers, cei care nu au neaparat treaba cu jocurile AAA, se bucura de ce ofera, indiferent de hardware.