PS Vita s-a vandut in 10-15 milioane de exemplare, cu toate problemele care le-a avut, si tot nu a fost o consola de succes. Adica de 2-3 ori mai bine decat Steam Deck-ul.
Si daca ai cumpara Steam Deck din Altex ai plati cu minim 20% mai mult decat direct de la Valve (cam astea sunt marginile de profit a retailer-ilor), deci nu ar putea concura cu Switch-ul care probabil se va vinde cu 400 euro in magazine.