Quote Originally Posted by k1du View Post
La COD 5 WaW (Veteran) am aruncat cu controller-ul prin casa de nervi, cel mai mult m-am chinuit la Eviction, la penultima misiune(nu mai stiu cum se numeste) si la misiunea aceea cand trebuia sa intri in Asylum inaintam 2-3 pasi si primeam peste 10 grenade si cand erau coechipierii mei aproape de inamic, la 1 m nu faceau nimic....

Cu riscul de a parea idiot, intreb si eu : de ce naiba joci pe Veteran, daca te enervezi ? Joaca pe un nivel mai usor. Anyway, la multe jocuri mi se pare ca au exagerat cu nivelul de dificultate, vorbesc aici si de console, dar si de PC. Si nu ma refer la nivelele Nightmare, Veteran, etc, ci chiar la Easy. Am vazut o gramada de jocuri care le-am jucat pe Easy si erau pline de faze de care nu puteam trece decat dupa 4-5 incercari, cateodata si mai mult. Nu-s deloc un gamer "skillat", insa nici noob nu-s deloc, ba chiar am jucat destul de mult la nivel semi-pro, mai demult in Quake1, mai recent in War3 (ok, pe PC - blasfemie ). Ideea e ca un joc pe easy n-ar trebui sa fie deloc greu si enervant, mie-mi place un joc sa ofere relaxare si nu nervi, stiu ca exista unii care le place sa fie provocati, sa fie greu jocul, sa dea load de 100 de ori, OK, exista nivele mai grele de dificultate, da' cand joc pe easy ma astept sa termin jocul rapid, sa trec ca si cutitul prin untu' moale, hai sa fie cateva faze un pic mai dificile, dar nu sa sparg tastatura de nervi dupa 5 reload-uri.

Orice joc ar trebui sa aibe macar 3 nivele de dificultate : easy, sa poate fi terminat fara mari probleme chiar si de noobi, de orice incepator, Normal, pentru jucatorii casual, sa te provoace un pic, insa nu exagerat si Hard, pentru cei cu skill, unde sa ti se sanctioneze orice greseala. Din pacate, sunt destule jocuri unde pe Easy daca faci 2,3 miscari gresite, bye...reload.