Imi place ce au facut cu seria M de chipseturi dar nu accept faptul ca lipsesc memoriile de placa de baza si preturile ridicole la rami / ssd, plus ca eu prefer un ecran de 15 inch sa il pot folosi la nevoie si fara monitor extern.

Daca configurez un Macbook Air 15" M4 de 32GB cu 1TB ajung la 12400 de lei, exagerat iar eu am dat pe desktop pe componente de ultima generatie anul trecut 12.325 de lei cu AMD Ryzen 7 7800X3D, 32GB DDR5 6000 MHz CL30, 5TB SSD M2 4.0 si RTX 4070 Ti SUPER.

Eu am prins acum 2 ani la lichidare de stoc cu 3000 de lei un Toshiba 15.6'' Tecra A50-J-130, FHD IPS IGZO i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU), 16GB DDR4, 512GB SSD https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...o-mystic-blue/

De care sunt foarte multumit, ecran bun, usor, silentios, autonomie decenta pe baterie, 3 ani garantie iar memoriile se pot upgrada la nevoie.
Pe desktop am 2 SSD Lexar NM790, M.2 2280, PCIe Gen 4×4, NVMe 1.4 unul de 4TB si unul de 1TB iar ca backup am doua HDD externe portabile de 2.5 inch de 4TB fiecare.

Oferta buna a fost anul trecut de BF pentru SSD Lexar NM790, 4TB, NVMe Gen 4.0 pe care l-am prins la pretul de 1.254,99 Lei

Eu anul asta am vazut oferte excelente doar la televizoarele LG OLED seria C de 55 inch 4000 de lei si de 65 inch la 5000 de lei la emag in rest slabut.

Oferta buna pentru cine vrea sa faca trecerea la monitor oled mi se pare aceasta:
Monitor Gaming QD OLED AOC AG276QZD2, 26.7", QHD, 240Hz, Adaptive Sync, negru 2.316 lei https://altex.ro/monitor-gaming-qd-o...8aAjIyEALw_wcB