Single post: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1216 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Joacă-te cu FanControl si vezi daca-ti recunoaste fan-urile. Dacă da, le setezi cum vrei tu mai departe (in functie de CPU/GPU temps).

    Rămâne însă problema cu temperaturile (că doar de aceea pleacă fanurile). Fiind un Intel, joaca-te cu Intel XTU (sau vezi daca poti accesa direct din BIOS), si seteaza PL1 si PL2 la niste valori mai decente. Foarte multi (inclusiv cei mari, HP, Dell, Asus) seteaza acele valori fie Unlimited (gen 65535), fie prea mari (253W atât cât spune Intel că e maxim) în ideea că oricum intră procesorul în throttle și își scade singur toate cele. Eu pana si la monstrul meu de desktop (cea mai mare carcasa posibila, cu vreo 14 ventilatoare), si tot am pus PL1 si PL2 mai mici (160W cu 180W). Sa fii atat de nesimtit ca pe un laptop sa lasi 253W (o chestie pe care o întâlnesc CONSTANT la laptopurile clienților), mi se pare o mizerie.

    Am avut un Alienware de top de curând, care nici nu apuca să intre în Windows și deja se supraîncălzea și își tura în draci ventilatoarele. Nici nu apucam să pornesc un HWiNFO, ceva, că el deja era în throttle. Din păcate în BIOS nu puteam schimba, Intel XTU nu reusea sa tina setarile dupa reboot (FFS), așa că am folosit cam singura opțiune posibilă (următoarea era să-i spun clientului să facă retur): ThrottleStop. I-am scăzut PL1 și PL2 și deja a devenit ALT LAPTOP.

    E o tâmpenie chestia asta cu limitele de power puse din fabrică la maxim, pentru că orice CPU mai de Doamne Ajută se va supraîncălzi, vor face ventilatoarele ca toți dracii, și tot va intra în throttle (scade CPU multiplier, speed, voltage, etc.). Ca dovadă, după ce am testat cu diverse limite de PL1 si PL2, rezultatele în benchmark-uri au fost cu aprox. 30-40% mai mari (normal, nu mai intra în throttle), și fan-urile la nivel acceptabil. Gen, fără setările mele, CPU-ul ajungea la 100 grade instant. După ce am testat diverse limite, nu mai sărea de 80.

    Din păcate dacă vrei CPU și GPU puternic pe x86 pe un laptop, fie ignori ventilatoarele (și te rogi să țină), fie faci cum ți-am recomandat mai sus. O spun de ani buni, x86 este extrem de ineficient față de ARM, nu există termeni de comparație. Și tot speram să văd Intel cu al său 1.8nm că își revine. But nope! Și văd acum că ultimul CPU de la AMD la fel, în loc să devină mai eficient, i-a fost crescut TDP-ul de la 150W la 200W. Eu în acest moment am un 14900K (de ceva ani) și nu am cu ce să înlocuiesc. Toate-s mizerii, ineficiente, cam tot ce au făcut a fost să crească puterea din consum mai mare. Norocul nostru pe PC-uri e că avem super plăci grafice, și în jocuri, AI, randări, CAD & Co. se ia partea grea de procesare de pe CPU și se duce pe GPU. Noi tot înjurăm Nvidia că nu evoluează suficient, dar prin comparație cu evoluția x86-urilor, Nvidia (și chiar și AMD) face miracole. Tare mult mi-aș dori (așa cum se zvonește) să intre și Nvidia pe piața de procesoare...

    A nu se înțelege greșit. Să nu creadă careva că își ia un MacBook Pro cu M5 Max și că nu va avea probleme de supraîncălzire. Probleme în sensul că nah, sare și acolo la suta de grade. Dar măcar acolo se întâmplă doar dacă folosești 100% CPU/GPU, nu așa aiurea în tramvai. Pro-ul mi se pare mult mai balanced, as I've said it before. M5-ul simplu n-are treabă, ăla e flower-power.
    Attached Images Attached Images 2026-04-06_134118.png