Dacă tutorialele online te plictisesc, nu cred ca o să găsești un curs care să te țină motivat.

Dacă ai zis ca îți place să înveți prin practică, de ce nu te ajuți de un AI? Vorbești cu chatbot gen ChatGPT sau Claude si ii dai ceva simplu de realizat in python. El o sa-ți dea codul și de acolo încerci sa înțelegi ce a făcut și de ce. Unde nu te prinzi sau nu înțelegi îl întrebi. Dacă îți dă explicații prea complicate refaci întrebarea menționând ca ești zero la programare și ca acum înveți și o să îți explice ca la prosti tot ce a făcut.

Nu știu dacă asta e modul ideal de a învăța, dar clar e cel mai organic, aproape ca și cum ai vorbi cu un profesor. Plus ca dacă nu înveți programare măcar înveți să vorbești cu un chatbot și înțelegi cum să construiești un prompt corect. E win win.

Eu așa aș face acum dacă m-aș apuca sa învăț vreun limbaj de programare.