Daca-l tii in sleep, in dock nu se descarca bateria ci se mentine incarcata.
Daca-ti faci griji de battery life degradation, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, nu am avut mari probleme cu primul Switch dupa ani intregi de tinut in dock, in Sleep mode; Switch 2 are si o setare "Stop charging around 80-90%" care ar trebui sa ajute si cu acest aspect.
Daca-l tii oprit luni intregi bateria tot se va descarca incetul cu incetul si e posibil mai daunator sa o tii la 0% pe termen lung.