Single post: Valve Steam Machine
-
Admin
Tocmai aici e partea frumoasa, pentru ca:
1. Valve nu are nevoie sa vanda multe Steam Machines, daca oricine isi va putea face propriul sau Steam Machine.
2. Nu trebuie sa porteze nimeni-nimic. Daca evolueaza tot asa Proton, the games from Windows will "just work" on Linux. Repet, Valve a facut intr-un an cu Proton ce nu au facut linuxistii in 30 de ani de Wine. Si se vede.
3. Exista deja anti-cheat si pe Linux, dar nu stiu cum e la titlurile mari. Acolo, daca marile companii vor investi sau nu, e treaba lor daca vor sa vanda mai mult sau mai putin. Dar eu cred ca nu va fi nimeni atat de inconstient incat sa dea cu piciorul la niste milioane de noi clienti.
Cat despre Microsoft/Windows, duca-se. Ii doare pe ei de gaming, cam cat ma doare pe mine de Elon Musk.