Single post: Povesti de inceput in acvaristica

  1. #7 SP
    Junior Member veras911's Avatar

    raspuns

    Vezi raspuns cu galben...astept reply...


    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [4] Nu, nu tine apa in bidoane acoperite. Din contra, pentru a se elimina clorul, trebuie sa fie descoperite Rezolvat

    [5] Paracheirodon Innesi sunt neon tetra. Cory sunt "sanitari" (impropriu spus, ei de fapt sunt pesti pentru partea de jos - lumea are impresia ca sanitarii sunt pestii care mananca mizerie sau excremente. Ei de fapt sunt pesti ca oricare altii, ce au nevoie de mancare exact ca si ceilalti - de-asta ti-am recomandat pastile pentru ca se duc direct la fund. O sa-i vezi din cand in cand ca tzasnesc spre suprafata apei ca sa-si ia oxigen) OK

    [6] Cum "speli acvariul" cu sare ? Acvariul e bine doar sa-l sifonezi si sa-i cureti geamurile cu burete sau jucaria aceea magnetica. Atat. Restul, lasa-l in pace, ca altfel n-o sa ai bacterii nitrificatoare in veci (bacterii care ajuta la ciclul azotului si te scapa de probleme gen amoniac sau nitriti care sunt crima pt. pesti). Fara albastru de metil (asta era pe vremuri)... mai ales daca nu sunt bolnavi. Tie ti-ar place sa iei antibiotice preventiv ? Priceput, aici v-a trebui sa imi povestesti mai multe...chestia cu azotul...

    Filtru pentru bol nu cred sa existe. De fapt, in lumea acvaristilor bol-ul este considerat criminal. 10L e prea putin, chiar si pentru 10 neoni si 2 cory. Crede-ma te rog, cu cat e mai mare acvariul, cu atat le va fi mai bine pestilor si cu atat e mai greu sa faci vreo greseala (cum ar fi cresterea amoniacului prea rapid). Rezolvat, am luat un nano cub de 30 l.....si am mai adaugat doar 5 pesti guppy mix poelicia.

    Vezi poze....
    Intrebare: eu am pus stratul pentru plante, apoi nisipul din cutia nano (ca era dotat cu tot)...am si niste picaturi pentru plante (daca le pun, nu dauneaza pestilor????) ...
    Intrebare 2: de ce imi face "spuma" de jur imprejurul acvariului si in special in zona filtrului???
    Acvariul e curatat doar cu apa simpla ....nu am pus decit Aquasafe...stiu...nu aveam voie dar eram in criza de timp...apa din bol era verde deja....
    Oricum filtrele de obicei sunt pentru acvarii de la 25L in sus... n-ai ce filtru sa pui in 10L fara sa le faci o furtuna mica acolo. Serios, scapa de bol. Ia-ti un nano (acvariu mic, intre 15-30L) si vor fi mult mai fericiti. Era si un studiu ca de fapt pestii se invartesc pana innebunesc in el, pentru ca se reflecta or something... E frumos un bol, dar doar sa tii plante in el.... si mai e frumos in desene animate
    Attached Images Attached Images 339.jpg 353.jpg 352.jpg 349.jpg 347.jpg 342.jpg