Eeeh, nu sunt singurul in masura sa dau sfaturi. Mai bine SpitFire spune exact pentru ce vrei TV-ul respectiv. Daca se poate in procente, cat la suta filme, cat la suta Xbox 360, Wii, etc... Distanta de vizionare si buget (desi la buget mi-e greu sa ma incadrez de obicei)

Oricum versiunea scurta e asa cum va asteptati din partea mea. Plasma este peste. In special FullHD, la o plasma nu exista probleme cu latenta, unghiurile de vizionare sunt complete, culori full range, contrast mai mare, negrul e negru (dupa buget) fata de LCD. Singura mica problema ar fi cea legata de remantenta... dar la ultimele generatii este doar ceva temporar. Va spune unul care se joaca pe plasme si lcd de ceva ani buni. Si desi am avut si maraton de cateva zile in continuu pe acelasi joc, nu a ramas pe nici-unul impregnat complet. Asta nu inseamna ca nu e bine sa previi decat sa te trezesti exceptia care confirma regula

Pe de alta parte un LCD poti sa-l folosesti si ca "wallpaper" si tot nu ai parte de remanenta (desi am vazut destule cazuri cu impregnari de icoane pe LCD-uri). Ai un consum un pic mai mic si de obicei un brightness mai puternic (deh, vorbim de o lampa, nu ?). Mult mai multe tweakuri sunt available de obicei la LCD-uri. Pe partea de digital, FullHD, sa zicem ca am putea apropia calitatile unui LCD bun si a unei plasme bune. Pe partea de analog insa, LCD nu are nici-o sansa. SD-ul pe un LCD e un amalgam de macroblocuri (pardon my french). In schimb, LCD-urile stau mai bine la partea de interlacing (adica 1080i e mai bine intretesut).

Cam atat pt. moment. Spune-ne ce doresti exact ca sa putem ajuta cu mai multe detalii care sa-ti rezolve dilema. Bafta !