Am lucrat la Mediagalaxy si am avut okazia sa fac cateva teste si sa particip la cateva specializari de la sony si altii si pot sa iti spun ca nu este nici macar o diferenta intre cablurile HDMI simple sau cele golden la Xbox360 pe un LCD 720p, in schimb pe unu la 1080p. Singurele diferente majore sunt daca este de tip panglica(care sunt foarte scumpe si nu se prea gasec) sau cablu obisnuit, si lungimea. Cablu HDMI panglica este ideal pentru ca fiecare fir creeaza un camp electromagnetic dar care interfereaza cu firul cel mai apropiat adica cel din stanga si dreapta, cel obinuit fiind rotund asupra fiecarui fir acctioneaza suma campurilor electromagnetice ale celorlate fire, si cu toate acestea calitatea continua sa fie excelenta caci semnalul este digital, dar sunt oameni care vad diferenta, si lungimea la fiecare 1,8m se pierd din calitate, de aceea nu sunt recomante cablurile mai mari de 5m. Si in ultimul rand sta alcatuirea capetelor, cele aurite au o conductibilitate mai mare si de aici calitate mai buna, dar factorii care influenteaza imaginea sunt importanti in ordinea in care i-am enumerat, spun asta din experienta si pregatire.