PlayStation 2 turns nine - News at GameSpot

La multi ani PS2!!! 9 anisori care atarna foarte greu in istoria gamingului modern. Cea mai vanduta consola din lume continua sa se gaseasca prin magazine si inca nu sunt semne ca acest lucru s-ar schimba intr-un viitor apropiat. Aproape 10.000 de jocuri exista pt aceasta minune consola, in curand va depasi 140 de milioane vandute in toata lumea, si se aproximeaza ca s-ar fi vandut peste 500 de milioane de discuri pana acum.

Luna trecuta s-au vandut doar pana in 150.000 de unitati (in scadere cu vreo 25.000 fata de anu trecut pe vremea asta), dar chiar si asa este un numar mai mult decat satisfacator in al 9-lea an. In plus, in Japonia bate x360 la vanzari.

Felicitari, la multi ani si inca multi (si multe jocuri) de-acum incolo!

Am atatea amintiri placute legate de consola asta... atat de multe jocuri minunate pe care le-am terminat si inca multe altele pe care nu am avut inca ocazia sa le joc (sper sa introduca jocuri ps2 in store cat mai curand). ps2 si-a lasat amprenta asupra ultimilor 5 ani din viata mea, si am iubit (si inca iubesc desi ne-am despartit primavara asta) consola asta precum ps1 inaintea ei (pe care inca il mai am in stare functionabila), care mi-a luminat timpul liber (si nu numai) timp de 7 ani frumosi.

ps1 foarte curand, datorita ps3, voi sarbatori atat 21 de ani cat si 13 ani de PlayStation love. Deci aproape 2/3 din viata mea a existat sub semnul PS (ps1-ps2-ps3+PSP). Ma simt ciudat...

ps2 articolul se refera la piata din SUA, cand ps2 a fost lansat pe 26 oct 2000. De fapt, ps2 va implini 10 ani pe 4 martie, cand s-a nascut lansat in patria mama, Japonia.

ps3 noi ar trebui sa sarbatorim pe 24 noiembrie

ps4 ceva ce nu o sa gasiti pe nicaieri: de fapt, ps2 a vandut mai mult in Europa decat in SUA, dar cifrele oficiale sunt alese din perioade diferite astfel incat SUA sa iasa pe primul loc. si astfel noi tot ultimii ramanem ca lansari.