Bun, e bine ca esti implicata si ca vrei sa inveti din greseli. Cei care nu recunosc cand gresesc, nu se vor invata niciodata (mama ce filozof ma simt dupa 2 nopti nedormite).

2. E bine. Nu ai cum sa te lupti cu natura

3. Important la apa pusa la declorinat e sa aiba totusi "aerisire". Iti recomand sticlele acelea de apa de 5L care au gura mai mare. Optim ar fi o galeata, dar din pacate se pune prea mult praf/mizerie pe suprafata ei. Nu trebuie sa fie fix 48h... in general 2-3 zile e super ok.

4. Daca nu ma insel, ti-am recomandat pentru ancistrusi Tetra Wafer Mix (sunt si pt. oto). Nu se strica prea repede in apa... daca vrei ceva care sa nu se strice aproape deloc (dar sunt tablete mai mari), de la reef.ro iei Ocean Nutrition Algae Wafers. Cele mai bune

5. Nu, nu... e pacat de nano ca sa pui filtru de colt. Imediat caut si-ti recomand un filtru pt. nano, hang-on (precum cel original). Cred ca unul de genul asta ar face fata cu brio: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 (aici ai si materiale filtrante pt. el: Materiale filtrante - Hagen ) . Si daca tot ai plante si pui fertilizanti, scoti punguta cu carbon de-acolo si pui in locul ei o punguta cu bilute (bio balls, care sa tina culturi de bacterii - ceva micut pt. astfel de filtru cred ca e ok asa ceva: JBL MicroMec mini CP i ). Atentie, pungutele astea cu bio balls nu le "speli" niciodata. Eventual schimbi din ele odata la 6 luni or so. Lasa bacteriile sa-si faca acolo casuta, asta e si ideea. Se stabilesc frumos si se apuca si papa mizeria, amoniacul, nitritii... si scot nitrati, pe care le papa plantele si scot oxigen. Got to love the nature !

Bafta ! Hope it helps...