Quote Originally Posted by MonkY View Post
Salut grabber ! Nu pot decat sa iti doresc toate cele bune cu ramirezii. Prima mea serie de la Hornbach s-a dus cu probleme tipice lor (pop-eye si internal problems) si a unei calitati indoielnice ale seriei (culori mutant, diformism). Ultima serie achizitionata vad ca s-a tinut mai tare... din cei 6 achizitionati doar unul avand o problema cu pop-eye, si aceea la un singur ochi. Sper sa ai parte de puiuti, desi e foarte greu... Daca reusesti sa scoti puiuti, practic vei avea o serie de ramirezi mult mai rezistenti la "apa noastra"... Din pacate singurele persoane care stiu ca au inmultit ramirezi, au facut-o pierzand din culorile frumoase. Sa speram ca nu e cazul la tine.

Cat despre depus... ce varsta au de speri sa ai puiuti atat de repede ? Ei de obicei depun lunar (asa cum fac si ai mei, poate chiar mai des)... insa de-abia dupa un an de depuneri am inteles ca reusesc o monta capabila sa-si ia "zborul". Important e sa nu fie in acvariu comunitar, si sa fii cu ochii pe ei (daca sunt parinti "incepatori" vor manca chiar ei icrele). Inca odata, bafta !

Khan: te-am asteptat azi sa-ti dau puiuti...
Ii am de vreo 2 luni ramirezi.
Pe 01.12.2009 au depus in acvariul comunitar si am fost curios sa vad ce se intampla.
Ideea e ca a "rupt" tot ce se apropia de zona aia.Au avut grija sa pazeasca cuibul cam 2 zile dupa care au mancat icrele.Din ce m-am documentat am inteles ca ei depun icre odata la 14 zile si ca sunt niste parinti jalnici.Normal ar fi ca taticu' sa aiba grija de puiuti dar se pare ca nu intotdeauna.
Acum le-am pregatit un acvariu mic de 25 litrii si pe 13.12.2009 o sa incerc reproducerea acolo.
Sper sa-mi iasa.....