Multumesc pentru aprecieri si pentru corecturi. L-am scris repede ieri din ce mai aveam prin tartacuta... insa nu cred ca am reusit sa scriu nici 20-30% din cat va fi in final. De-a lungul timpului am cautat si eu un ghid care sa ma ajute de la cap la coada, care sa-mi ofere toate informatiile de baza. Din pacate, nu am gasit asa ceva... nici macar dupa ce am aruncat o groaza de bani pe carti de specialitate (multe scrise de pe vremea lui Ceasca nu mai au aproape nici-un sens in zilele noastre). De aceea am zis ca, desi suntem pe forum de console, informatia in plus nu strica...

Totodata, voi lasa acest thread deschis oricaror intrebari legate de acvaristica... si probabil ghidul va avea si o sectiune de "Intrebari si Raspunsuri" cu cele mai "grele" dintre ele. Astazi dupa ce-mi fac si eu curat prin acvariu ma ocup de restul.

webpredator: pai daca nu noi, atunci cine ?

Donely: pai maestre, m-am gandit ca tot o sa-ti faci un acvariu suprem... macar sa ai toata informatia la indemana, nu ?

grabber: thx for pointing that out. S-a reparat !

Catalin: merci. Va fi sticky cand va fi finalizat probabil... mai e de munca la el. And yep, it's MonkY

Q: pai suntem profesionisti bro... nu ne incurcam cu chestii mici, nu ? Cat despre profit... stii ca noi muncim din placere, nu ?
Referitor la Fluval, mai ales la FX5 (capat de linie)... nu am zis ca nu e un filtru bun. Din pacate in .ro nu prea se aduce. Dar trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam ca Fluval FX5, cu un debit (declarat) aproape dublu sa piarda la distanta atat de mare in fata unui Eheim 2080. Mai exact, cu aceeasi media de filtrare bio, cu o diferenta de 2 zile (11 zile pentru 2080 si 13 zile pentru FX5 pentru eliminarea completa a amoniacului). Deh, nu degeaba este numit Eheim ca fiind Mercedes-ul filtrelor... si de asemenea nu cred ca folsoeste NASA motorase ceramice facute de ei...