Quote Originally Posted by Khan View Post
Din pacate inaltimea acvariului n-o sa-mi permita mai mult de un 2210. Planuiesc un update de pietris si filtru, insa acvariul meu e destul de tanar, are doar 3 luni si pana la un update as vrea sa se mai maturizeze. De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, mai bine mai strang ceva bani si iau un acvariu de dimensiuni mai mari
Da, zici bine. Si in plus trecerea la cel nou va fi mai facila... eventual pastrezi pe cel vechi pentru maternitate sau spital... sau de ce nu, pentru "teste"

Daca tot te gandesti sa treci la unul mai mare, poate totusi treci si pe un filtru extern...
Quote Originally Posted by Khan View Post
Cu riscul de a fi carcotas m-am gandit la un alt nou capitol si anume: melcii.

Eu am ajuns sa nu-i mai suport. Am aruncat cate 12 melci din acvariu zilnic in ultimele 3 zile. Gasesc la Reef melci asasini (iar le-am uitat numele)?
Anentome helena. Si nu, nu gasesti la reef. De fapt, ultima oara cand am cautat, am gasit doar la o tipa pe net... Da-mi un PM si-ti dau detalii.
Quote Originally Posted by Khan View Post
E suficient unul?
Normal ca nu. Ce crezi ca sunt aia, melci terminatori ? In plus, nici nu se inmultesc decat foarte greu (si daca ar face-o, ai scoate un ban cinstit, ca mai toti cauta). Eu zic sa iei cel putin 3-4... poate iei unii mai suparati si se sinucid la tine in acvariu (mie mi-au casapit botia deja 3 din ei ).
Quote Originally Posted by Khan View Post
Volumul de apa se calculeaza si pentru melci la fel ca si pentru pesti?
Da, se calculeaza la fel, dupa marimea lor maxima.
Quote Originally Posted by Khan View Post
Cand ii bag in acvariu procedez la fel ca si cu pestii noi (ii tin 30-40 de minute inca in punga si cu lumina stinsa)?
Melcii sunt mai rezistenti, dar totusi nu incerca sa testezi pe ei socuri de temperatura sau pH. Ii pui frumos intr-un borcan cu apa 50% de unde au venit ei. Introduci cate 10-15% din acvariul tau la fiecare 5-10 minute... dupa care, hop cu ei in acvariu. N-au ei treaba cu lumina... nu se stresseaza asa usor
Quote Originally Posted by Khan View Post
Planuiesc sa bag un asasin sa-mi rezolve problema cu melcii rotunzi, dupa care poate imi 'imprumuti' o cultura de melci de substrat. Presupun ca asasin-ul ii va executa si pe aia deci trebuie sa ii gasesc o noua casa, nu?
Melcii asasini iti vor hali orice fel de melc fara discriminari, cu exceptia celor din familie Acum, daca vor avea multa mancare aruncata pe-acolo, s-ar putea sa se leneveasca. Vazusem pe YouTube un filmulet cu anentome care traiau in pace si armonie cu alti melci... avand tot timpul carnita la dispozitie. Don't do that !

Cat despre o noua casa, bring them to me cand isi termina treaba... Eu deja am cateva sute de casute de melci goale... si-au indeplinit misiunea cu brio. Dar au si rarit botia (cred) din ei... Oricum, spatiu au...

Si da, iti dau eu melci de substrat, am in nano crescatorie