...daca ai lasat sa se scurga 30 de ore intre momentul in care esti anuntat ca s-a descoperit IFF-ul si cel in care ai plecat sa-l recuperezi, e si normal sa consideri povestea lalaita. Personal, faceam 2-3 sidequests intre misiunile membrilor echipajului pentru a nu pierde contactul cu telul suprem si story ark-ul principal.

In acelasi timp, cred ca e nevoie sa reevaluezi afirmatiile legate de caracterul sinucigas al misiunii, care iti este reamintit de fiecare data, deoarece ai de recrutat 11 membri pentru aceasta misiune. Cum te-astepti sa ii atragi de partea ta daca nu ii vorbesti fiecaruia despre ce ai de gand sa faci si pericolele la care se expune cand tot ce faci e under wraps? Ca alternativa la discutiile despre misiune si caracterul urgent/sinugicas al ei ai fi preferat sa le oferi bombonele si sa ti se-alature?

Inteleg ca esti citit cand vine vorba de literatura sci-fi, dar nu lasa calitatea unei povesti de opera literara sa interfereze cu cea a povestii unui joc. Conventiile se analizeaza altfel la nivel interactiv, cand esti implicat, si nu un simplu cititor.

De asemenea, nu vad de ce Mass Effect 2 este un RPG mai prost decat primul. Doar pentru ca nu ti se infatiseaza o tabela cu 20 de skill-uri si nu ti se ofera 10 versiuni ale acelasi arme sau armuri, ca sa fie mai clasic pentru tine, nu inseamna ca nu joci un rol (role-playing game) in care fiecare actiune si alegere a ta conteaza, un rol in care, daca vrei, recrutezi si te imprietenesti cu toate cele 11 personaje secundare extraordinare, pe care apoi, daca vrei, decizi sa le trimiti intr-o misiune fara intoarcere. S-au mai vazut RPG-uri spatiale, ex. Space Siege, care bifau nevoile tale, dar esuau lamentabil la partea cu adevarat importanta si care iti ramane in memorie. Cand imi aduc aminte de un RPG terminat, nu-mi vine-n minte nicio arma sau armura...

Teoria ta cu puntea catre Mass Effect 3? LOL. Jocul asta chiar nu sufera din cauza ca e titlul de mijloc al povestii, cum a suferit Halo 2, de ex.

In ton cu anumite critici ale tale, ti-as recomanda sa-i scazi nota la grafica, pentru ca nu arata la fel de bine ca pe un PC high-end.