E adevarat ca la unele oficii postale poti avea norocul sa nu platesti TVA pe colete venite din SUA?
Ati avut experiente "pozitive" in acest sens? Ma bate un gand sa-mi achizitionez un Kindle si parca as opta pt varianta DX daca as stii ca nu platesc vama .

In alta ordine de idei, am observat ca amazon.co.uk mi-au trimis ultimele colete cu DHL (posta germana) si nu cu Air Mail .
O alta problema la ultimul colet a fost ca desi am comandat numai produse pe stoc, mi-au pus dispatch date 15-16 febr desi comanda a fost facuta pe 2 febr. Pe 4 le-am trimis un mail si surpriza 2 produse nu erau pe stock si din order tracking nu imi arata exact ce imi retine comanda, mi-a comunicat cel de la support ca era vorba de 2 blu-ray-uri, pt care a trebuit sa renunt.
Destul de ciudat pt ca anterior imi trimiteau ce aveau pe stoc imediat si ce nu aveau, ulterior, in alt pachet, fara cost suplimentar.

Acum sa revin pe plaiuri mioritice, eu am renuntat sa pun adresa de livrare din Bucuresti, pt ca aici la Posta Romana e haos mare, desi eu stau la et 1 si posta e la parter, am avut unele emotii cu niste colete si am asteptat si cate 30-45 de minute la rand, asa ca pun adresa de la parinti din PH si acolo nu am avut probleme.