Quote Originally Posted by alalalt View Post
Man.. sa spui ca playstation era compatibil cu "dischete" nintendo e ca si cand ai spune ca xbox-ul face clatite.

Initial, Nintendo a apelat la Sony pentru a creea un addon pentru SNES pentru citirea si redarea cd-urilor. Din pacate (sau din fericire), colaborarea nu a fost dusa la bun sfarsit. Sony a plecat pe drumul sau si de aici a luat nastere playstation.
Ai mai scris in articol ca PS a aparut in 1991. Consola a aparut in decembrie 1994.

Fals.. nici daca vroia nu avea cum sa fie prima consola, datorita addon-ului Sega CD pt megadrive.
Edit: dupa o cautare pe wikipedia, se pare ca prima consola cu unitate cdrom integrata a fost FM Towns Marty. Mai multe detalii aici: FM Towns Marty - Wikipedia, the free encyclopedia

Ar mai fi un lucru de spus, si anume ca PS1!=PSX.
PSX a aparut in decembrie 2003. Datorita faptului ca multi numesc PS PSX, s-a creeat aceasta confuzie. Dar in nici un caz nu poti spune ca a doua varianta a PS s-a numit PSX.

Una este sa fii sumar, alta sa dezinformezi. Get your facts straight

Edit: tocmai am reinviat un topic vechi de o luna. Acum am observat data postarii, my bad..


Multumesc pentru info din pacate se pare k articolul citit nu a fost tokmai bun , tot ce am facut a fost pur si simplu sa traduc ... Multumesc pentru informatii voi fi mai atent data viitoare ... MY BAD