Quote Originally Posted by viezure View Post
Cica recomandat ar fi de 3 ori diagonala, deci in cazu' tau undeva pe la 270 cm, deci undeva la maxim 3 metri.
Quote Originally Posted by erik95 View Post
De 3-5 ori diagonala TVului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am masurat distanta de la centrul ecranului la locul unde imi sprijin capul, 310 cm au fost, am mutat ceva mai aproape (285 cm) dar in afara de momentele cand trebuie sa vezi detalii mici nu mi se pare o diferenta asa enorma sincer. Oricum de 3 ori diagonala pare sa fie cifra de aur.

Quote Originally Posted by mone_andrei View Post
la filme mai ales full hp ca sa vezi detaliile maxime la diagonala aia cam la 1m-1m si ceva, eu la plasma mea de 42" stau la 2 m sau chiar mai putin si ar merge lejer un 50-60, precizez ca n-am probleme deloc, oricum la 3-4m iti trebe neaparat peste 50".
Poate stau eu prea departe dar mi se pare enorm de aproape sa stai la un ecran de 42" la sub 2m distanta, nu stiu cat de sanatos este la ochi nu alta. Cred e suficient si 42" sau 46" sa stai la 3-4m, nu trebuie +50".

Daca ar fi sa stau la un metru de ecranul meu cred ca mi-as suci gatul de atata miscat in stanga si dreapta, tin minte cand am fost la cinema pe la mijlocul salii si mi s-a parut mult prea aproape.