okayo: este un sistem mai mult decat eficient, insa eu nu-l folosesc decat la acvariu. Si asta pentru un singur motiv: noi nu folosim apa menajera decat pt. spalat si mancare (ce necesita fierberea apei), pe cand la pestiuci fiind schimb la picatura, nu pot risca. Este unul din cele mai complexe si totodata mai ieftin de intretinut sisteme din tot ce am vazut/testat. La alte firme, fie am gasit doar seturi complete, fie nu foloseau recipiente transparente (ori pentru mine asta conteaza enorm, sa vad oricand gradul de mizerie al filtrelor), fie erau extraordinar de scumpe (si nu ar avea motiv, pentru ca nu vorbim decat de niste recipiente si filtre). Atentie, a nu se confunda cu sistemele de producere a apei de osmoza, care oricum nu este pentru baut ! Dar daca ne uitam logic, un astfel de sistem mai are inca un nivel de filtrare, nimic deosebit.

Acum, iti recomand ca daca iti faci sistemul, sa il realizezi din 3 recipienti (3 borcane), si sa mergi pe 3 filtre. Primul cu filtrare mecanica grosiera, al doilea cu mecanica de 5 microni si ultimul cu filtrare chimica (carbon activ). Garantat vei obtine o apa de 10 ori mai buna decat ceea ce primesti in mod normal. Chiar daca vorbim de apa de put si nu ai clor, sunt o groaza de metale grele, bacterii si alte nebunii in apa de care poti scapa cu un astfel de sistem de filtrare.

Sunt foarte simplu de instalat, de curatat, de schimbat cartusele... Ai pe site-ul lor o groaza de modele: Aquafilter Inc. - Water Filters - The Clear Choice. Din pacate in .ro eu am tot cautat distribuitori, insa singurii de care am dat au fost intr-un complex de firme pe Valea Cascadelor. O sa caut maine prin birou, aveam o carte de vizita de la firma respectiva. Ai grija sa iei modelul de 10", cele de 7" le consider prea mici si cu eficienta prea mica.

Un sistem de genul asta cred ca te duce pe la 200 RON, plus filtre de schimb. De instalat daca esti un pic mai priceput ti le poti instala singur pe pexal, cupru, furtun, sau ce ai tu acolo. Atentie, sunt doar pt. apa rece !