E o tara de rahat...si eu put...
Sintem in stare de multe si nu sintem in stare de nimic. Nu sintem in stare sa ne luam destinul in propriile miini, nu sintem in stare sa realizam ca toti aia ‘de sus’ care ne fura traiesc DATORITA NOUA, si ca daca am vrea, i-am putea da jos intr-o luna, intr-o singura luna! Dar nu vrem. Sau nu putem. Sau si una si alta, dar n-o recunoastem decit pe prima. Pentru ca sintem lasi. Pentru ca la noi s-a inventat proverbul “Capul ce se pleaca, sabia nu-l taie”…chintesenta milenara a lasitatii congenitale a poporului roman.
Popor de lasi, care nu are curaj decit sa loveasca in cel cazut. Popor de prosti, pe care il ademenesti cu fasole si carnati prin piete si cu o "surprizesurprize" si cu o "iartama" si cu o "dindragoste" si cu o "samoaradujmaniimei" si cu un "copiluminune" si cu o…
Cred că a sosit momentul să tragem aer �n piept şi să dăm, bărbăteşte, piept cu realitatea crudă: ăştia s�ntem! Din coapsa Daciei şi-a Romei, aici de 2.000 de ani, cei mai viteji dintre traci, un popor bl�nd şi iubitor şi care, iată cum vibrează mărunţel la ritmurile orientale şi la rimele agramate ale manelelor.
As mai sta si as mai divaga dar mă duc că mi-am lăsat r�nd la coada de carduri bancare "personalizate". Am �nţeles că, după seria cu Ilie Năstase, Hagi şi Nadia, mai scot una, tare de tot, cu Pleşu, Patapievici şi Alina Mungiu. Ce dileala va fi sa-i vad pe comercianţii mapamondului cu ele in mana!

Hai sictir!

PS. Pacat ca 'ciypriyan' glumeste. Inca un motiv pt. ca suntem unde suntem...noi cu glumita, caterinca. N-avem cohones, tra sa recunostem.