De obicei cele care dau rezultate "rapid" cum vrei tu sunt cele care ii omoara. Foarte rapid. Si scapi de orice fungus cu ele, garantat... Serios acum, e ca si cand ai vrea sa-i vindeci de cancer in 2 zile...

In alta ordine de idei, nu stiu cum se procedeaza la produsul achizitionat de tine de la Sera, dar avand in vedere ca nu ai facut conform manualului (care recomanda si folosirea lui Ectopur pe Mycopur)... presupun ca mai curand o sa moara asfixiat decat vindecat. Ectopur din cate stiu genereaza producerea de oxigen. Iar pompa de aer ma indoiesc ca ai in recipientul in care il tii in carantina. De aceea iti si recomandasem sa faci tratamentul in acvariu, pentru ca acolo macar e oxigenata apa (sper).

Referitor la excremente... da ! Ti-am mai zis, acestea se dizolva... insa nu-ti imagina ca acum sunt si intr-o ora au disparut. Din pacate aici intervine iarasi numarul pestilor si marimea acvariului si a filtrului... Probabil ca produc mai mult decat pot face culturile de bacterii existente. Un alt dezavantaj este pietrisul, care la tine daca nu ma insel este quartz. In quartz nu prea se formeaza cine stie ce culturi de bacterii (fata de cel vulcanic) prin urmare, e ceva normal... Sper ca la urmatorul acvariu sa mergi pe un pietris de culoare inchisa, vulcanic. Repet, eu n-am mai sifonat substratul de vreo 3 luni... si nu vezi urma de excremente. Si da, deja si acvariul meu e suprapopulat... din pacate. Insa ce sa le fac, daca au papica buna, au pe unde sa se lafaie... trag pui. E la moda