Nu dau spaga la doctori. Prefer sa ma duc la privat
Eu tot intreb. Cine a angajat atatia bugetari? Nu ma refer la profesori si medici, ci la cei din primarii, ministere, prefecturi etc. La ce dracu e nevoie de tarusii din jandarmerie si comunitara, cand e deficit la circulatie.
Cand am inmatriculat masina, am intrat la adm financiara sector 2, de pe Ferdinand(langa Hasdeu). Auzi tupeu, "v-ati calculat taxa"? Daca nu, va duceti la celalalt sediu din sectorul 2. Acolo dupa 3 ghisee, ma trimit intr-un birou cu multe gospodare. Le zic de problema, la care isi continua barfa ce-o intrerupsesem. Cu greu, una mi-a calculat o taxa.
Problemele nu-s legate de pedele neaparat, ci si de penele sau pesede. Iliescu cum de nu-i la puscarie, dupa ce a facut ce a facut in 90, 91 si 99?
Tin minte si acum baronii locali, ce terorizau ziaristii si magistratii, in perioada 2000-2004. Sau cazurile de suicid in randurile acestora din urma.
Nu ca pedeleul e foarte departe acum. Cred ca un Stolojan erta mai ok ca si premier decat papa lapte boc. Sa aiba tupeu sa ia decizii, sa impoziteze la sange tiganii, care vad ca invart economia neagra, drogurile si prostitutia, dar nimeni nu le cere un ban la buget. Din pacate, tot cei din privat duc in spate economia, in lipsa unor decizii de renuntare la birocratie, la formarea unui fisc competent, la crearea de facilitati pentru investitori in zone defavorizate. Oare de ce fabrici gen Mihcelin sau Pirellli merg bine in Romania?