Quote Originally Posted by Wargasm View Post
La ce dracu e nevoie de tarusii din jandarmerie si comunitara, cand e deficit la circulatie.
Cand am inmatriculat masina, am intrat la adm financiara sector 2, de pe Ferdinand(langa Hasdeu). Auzi tupeu, "v-ati calculat taxa"? Daca nu, va duceti la celalalt sediu din sectorul 2. Acolo dupa 3 ghisee, ma trimit intr-un birou cu multe gospodare. Le zic de problema, la care isi continua barfa ce-o intrerupsesem. Cu greu, una mi-a calculat o taxa.
Problemele nu-s legate de pedele neaparat, ci si de penele sau pesede. Iliescu cum de nu-i la puscarie, dupa ce a facut ce a facut in 90, 91 si 99?
Tin minte si acum baronii locali, ce terorizau ziaristii si magistratii, in perioada 2000-2004. Sau cazurile de suicid in randurile acestora din urma.
Inainte de toate tin sa specific ca din nou ma refer in principal la Cluj pentru ca nu stiu exact cum sta cu jandarmeria in Bucuresti:

Jandarmeria, parerea mea, nu este una din institutiile supra aglomerate, ci este una din putinele institutii care isi face cat de cat datoria,asigura cat de cat o paza la scoli, patruleaza strazi, vegheaza baruri (si nu ma refer la asta intr-un mod ironic le vegheaza doar, nu frecventeaza), asigura paza la meciuri de exemplu (loc unde sincer ar avea nevoie sa numai fie asa constransi de lege, sa fim seriosi uni vandali merita o bataie buna). Sigur la bugetari mai sunt si persoane enervante care nu-si vad "lungul nasului", dar oare privatii sunt sfinti ? Din cate stiu banciile sunt private dar pentru aia sunt pline de nesimtiti, multe servici de paza la fel. Adevarul este ca pana la urma ii vai si amar si de capul romanului bugetar si de capul romanului privat, desigur acuma de un timp se incearca a fii intorsi unul impotriva altuia dar SUNTEM CU TOTI IN ACEEASI "OALA" cu cat intelegem mai repede asta cu atat mai bine. In timp ce noi ne certam intre noi ca "prosti" (figurativ vorbind, nu credeti ca vam facut prosti sau ceva) ei au cale libera in a fura si in a-si face facutele linistiti.