citesc topicul asta si ma minunez. ceva pagini mai in urma se discuta de patriotism insa din pacate majoritatea din voi habar nu aveti ce e ala. mai cititi si voi (wikipedia ar fi idee). daca va e greu, va dau eu aici ca sa nu mai obositi.

Among the ancient Greeks, patriotism consisted of notions concerning language, religious traditions, ethics, law, and devotion to the common good, rather than pure identification with a nation-state. Scholar J. Peter Euben writes that for the Greek philosopher Socrates, "patriotism does not require one to agree with everything that his country does and would actually promote analytical questioning in a quest to make the country the best it possibly can be."

During the 18th century Age of Enlightenment, the notion of patriotism continued to be separate from the notion of nationalism. Instead, patriotism was defined as devotion to humanity and beneficence. For example, providing charity, criticizing slavery, and denouncing excessive penal laws were all considered patriotic. In both ancient and modern visions of patriotism, individual responsibility to fellow citizens is an inherent component of patriotism.

Many contemporary notions of patriotism are influenced by 19th century ideas about nationalism. During the 19th century, "being patriotic" became increasingly conflated with nationalism and even jingoism. However, some notions of contemporary patriotism reject nationalism in favour of a more classic version of the idea of patriotism which includes social responsibility.

patriotismul nu este nationalism. daca il traduci prin responsabilitate sociala fata de cei cu care convietuiesti, atunci ma indoiesc ca va lipseste asta. licitatiile de pe CG stau chiar marturie in acest sens. nu spune nimeni ca trebuie sa ajuti pe toata lumea pentru ca asta e imposibil, insa faptul ca ajuti comunitatea din care faci parte, daca ai aceasta putere, atunci da, ala e patriotism. de notiunea responsabilitate sociala se leaga si notiunea de grup social prin care intelegem de la familie, grup de prieteni, vecini, pana la bucuresteni, clujeni, timisoreni, constanteni sau chiar romani. ca responsabilitatea si respectul unora e mai mic sau mai mare, asta e normal, ce vroiati acum, sa fim toti la fel? din pacate, aversiunea fata de aceasta notiune isi are izvorul in suprapunerea ei cu notiunea de nationalism, in educatia individualista de care am avut parte, in cei 45 de ani de comunism si cei 2000 de "sclavie" fata de romani, turci, rusi, UE, FMI, etc. va garantez ca sunteti toti patrioti, nu nationalisti, dar patrioti da. daca orasul vostru ar fi afectat de inundatii nu ati face nimic? daca ati fi martor la un accident rutier grav nu ati suna la salvare?

Donely, spuneai intr-un post cu cateva pagini in urma ca nu esti patriot. ba esti, man, esti esti chiar mai patriot decat multi altii de pe aici. esti patriot pentru ca iti pasa. topicul asta si posturile tale stau marturie.

faptul ca MonkY atrage cu ardoare antentia tuturor celor care zbarcesc limba romana doveste faptul ca tine foarte mult la acest aspect, iar asta il face patriot conform explicatiei de mai sus. cum spuneam, notiunea de patriotism trebuie raportata la grupurile la care ai acces. MonkY nu e in guvern ca sa controleze tara, insa poate controla tot ce se intampla aici si dupa cum se vede, o face intr-un fel extrem de patriotic.

mie de ex imi plac traditiile romanilor. am carti acasa (sarbatorile la romani si mitologie romaneasca de tudor pamfile). imi place limba romana si imi place si istoria noastra (in care ne-am zbatut ca pestele pe uscat 2000 de ani). avem o tara frumoasa (pacat ca e locuita). faptul ca e condusa de niste dobitoci nu ma face mai putin patriot. ma intristeaza. avem conducatorii pe care ii meritam (si nu ma refer numai la cei de acum, ci si la cei de vreo 20 de ani incoa), iar incultura lasa loc manipularii.