Am discutat de atatea ori despre Plasma vs LCD incat nu cred ca inca un post va schimba cu ceva. E simplu: daca iti este "frica" de plasma, atunci nu-ti lua ! Pe principiul asta, tuturor ne este frica de accidente... asta nu inseamna ca ne vom mai cumpara super masini

Acum... spui ca te deranjeaza "greutatea". Wtf man, tu tii TV-ul in brate ? Locuiesti in copac si ti-e frica sa nu cada cu TV-ul ? E prima oara cand vad factorul de greutate in astfel de comparatii. Nu de alta, dar la 42" iti garantez ca vei gasi si LCD-uri mai grele... e chestie de design, de constructie... Normal ca ceva construit foarte solid va fi mai greu... Sau crezi ca plasma/fosfor-ul are greutate mai mare decat cristalele lichide/lampa ?

Mai departe, pierderea calitatii in timp. E valabila pentru ORICE TV, indiferent de tehnologie. Insa vorbim de sute de mii de ore de folosire... probabil de la 10 ani in sus. Timp in care ma indoiesc profund ca vei mai tine TV-ul respectiv. Sau crezi cumva ca lampa unui LCD va lumina la fel timp de 500.000 de ore ? Yeah, right...

Zgomot: ultimele 3 plasme ale mele nu au avut zgomot. Prima a avut asa ceva, insa se distingea doar daca era pe Mute (volum 0) si noaptea, pe o liniste deplina. Sincer, nu ma uit la televizor pe Mute, chiar si noaptea...

Imagine statica: da, plasmele sunt mai susceptbile la image retention... insa eu n-am reusit pana acum sa imprim health-bar-ul unui joc sau alte nebunii. Iar image retention acela daca-ti apare, la ultimele generatii este temporar, vizibil doar pe imagine complet neagra... imposibil de vazut in filme/jocuri.

Daca toate astea te deranjeaza mai mult decat lag free gaming-ul, culori superbe, unghi de vizualizare complet, contrast si negru cat mai aproape de maxim... Atunci go for LCD.

P.S. Oricum la bugetul impus de tine e aproape imposibil sa iei o plasma buna... asa ca nici nu stiu de ce vorbim vorbe...