Tot ma gandeam,sa postez,sa nu postez si eu?Pot spune ca sunt consolist inrait,imi place orice consola si de-a lungul timpului am avut ocazia sa faram cateva .
Dat fiind ca ma trag din familie normala de muncitori si posibilitatile erau restranse, primul "joc" care l-am vazut si ulterior mi l-a luat maica-mea a fost prin '91 un joc cu oua (lupul si iepurele), de pe tarabe de la rusi din piata.Eram in clasa treia,incepuse febra "handheld-urilor rusesti",cele cu oua ,masini si broaste erau foarte la moda in scoala mea.Am vazut la un coleg un model de gameboy cu ecrane interschimbabile( practic display-ul era jocul),din cate imi aduc aminte eram invidios pe el.In 94 prin diverse combinatii si manevre (stransesem mai multe handheld-uri)obtin la schimb o tentativa de Atari cunoscut pe vremea aia ca Rambo cu un joystick defect.Eram in culmea fericirii.Vizitele pe care le faceam prin Bucuresti ( Gepa Electrocenter-Dorobanti si Bucuresti-Berlin Unirii) au dus la descoperirea unei noi console.Tentativa de Nintendo ce avea nu stiu cate sute de jocuri mi se parea dumnezeiasca.In 1995 dupa multe rabdari am capatat-o,eram cel mai fericit.A urmat 2 ani in care combinatiile de casete de terminator era o adevarata afacere si schimburile de casete ma facusera faimos in cartier.Taica-miu si maica-mea inebunisera (eram cautat de cateva ori pe zi de catre tot felul de copii la usa cu schimburi de casete sau sa ne jucam nu stiu ce joc).In perioada asta descoperisem salile de jocuri,deja eram in extaz ( pot spune ca pana in 2003 am frecventat salile de jocuri de prin tot Bucuresti-ul),nu stiam cum sa fac rost de bani sa merg la ele.Titluri ca Street Fighter 2 World Warrior, Cadillacs & Dinosaurs,Aero Fighters II ,Double Dragon (Neo Geo) ma facuse renumit (ma inscriam cu KAT ).The king of fighters,Fatal Fury,Samurai Shodown,Metal Slug devenisera o obsesie.Eram o gasca de 5-6 insi care ne intalneam,aveam 1000-2 mii la noi,un pachet de tigari si uite asa se scurgea ziua(ce vremuri mai erau).Revenind la tentativa de Nintendo cunoscuta ca Terminator,ajunsesem sa am peste 100 de casete galbene si nu numai.Titluri ca Batman Return's facut de Konami,Double Dragon and Batlletoads facut de RARE ori Bomberking facut de HudsonSoft erau capodopere pe vremea aia si erai respectat daca le aveai. In 1997 incepusem impreuna cu tovarasii sa frecventez complexul Aleea Castanilor la schimburi de casete galbene.La cateva luni jucasem aproape to ce se putea juca( cred ca am jucat cel putin 250 de titluri pe terminator si am terminat cam 75-80% dintre ele.La scurt timp a urmat epoca targului de la Vitan,reusesc printr-un schimb sa dau consola Terminator si 20 de casete galbene pe un gameboy alb-negru cu 2 jocuri(tetris si mario).In urmatoarele luni reusesc sa dau restul de vreo 80 si ceva de casete galbene pe un sega megadrive II cu o maneta si 3 jocuri (streets of rage,taz-mania,desert strike).De la sfarsitul anului 1997 deja in magazinul Unirea aparusera consignatii in care se gaseau console ca Sega Megadrive,Gamegear,Genesis,Nintendo,Snes,etc.Stiu ca ma uitam la preturi si erau fabuloase(Killer instinct pentru SNES in '98 costa 250.000 de lei).Dat fiind ca erau preturi fabuloase la casetele de Sega Megadrivre si gameboy ma angajez pe unde pot si pe luna imi luam vreo 2-3 casete.In '99 fac rost si de Snes cu 4 casete(Donkey Kong Country , Super Ghost &Goblins ,Captain Commando si Killer Instinct).In 2000 printr-un schimb reusesc sa dau sega +25 de casete si gameboy cu vreo 5 casete pe un N64 cu 6 jocuri(James Bond Golden Eye,Top gear Overdrive,Mace the dark age,Mario 64,Killer Instict Gold si V-Rally..Magia a durat decat un an , in timpul asta ai mei s-au despartit si a fost trista situatia.In 2002 datorita nevoii financiare am fost nevoit sa mi vand N64,Snes-ul si in acest timp descoper gaming-ul pe PC.Incepusem sa frecventez salile de pc si sa joc in manie NFS II,Delta Force,Toca,Doom.In 2003 butonez GTA 3 pe PC,au urmat luni intregi seara de seara in sali de PC ,butonand acel joc.Mi s-a parut si mi se pare FENOMENAL,am ramas marcat.In 2004 reusesc sa -mi iau PS2 si daca tot munceam incep sa -mi cumpar si jocurile,lipseam cu lunile de la seral impreuna cu un tovaras si ne bucuram de Final Fantasy,Devil May Cry,Resident Evil ,Silent Hill,Onimusha,Baldur's Gate,GTA ,Tekken ce ne faceau sa traim intr-o lume a noastra.Primul meu pc a fost in 1997 ,configuratie high-end,in prezent detin un PS3 si un PC si tot cochetez cu gandul la un WII.Am incercat sa scriu cat mai pe scurt desi poate puteam face un adevarat roman.In incheierere daca se poate sa-l citez pe Comic book Guy din the simpsons 'all my life i was collecting comic books,and now that the end is near, i must say life well spend".Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi aceasta epistola.Voi reveni si cu poze cu coltisorul meu de rai (in devenire).