Single post: Ce ne-am cumparat azi - music

  1. #7 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Tudor Gheorghe: Pe-un franc poet
    un recital pe versuri de I.L. Caragiale

    Tudor Gheorghe - Wikipedia


    MIŞCAREA DE REZISTENŢ
    Pentru că există rom�ni care cred că
    Ion Luca Caragiale este doar un liceu



    Tudor Gheorghe este un c�ntăreţ, compozitor şi actor rom�n, născut la 1 august 1945, �n comuna Podari, judeţul Dolj, dintr-o familie de ţărani. Copilaria, dar mai ales adolescenţa, i-au fost dificile. Tatăl, c�ntareţ la biserică, a fost arestat şi deţinut politic la Aiud.

    �n perioada comunistă, Tudor Gheorghe a �nt�mpinat foarte multe oprelişti din partea regimului comunist, fiindu-i interzis să concerteze un deceniu, p�nă la Revoluţia rom�nă din 1989. Artistului i-au fost cenzurate spectacolele, iar �n anul 1979, i-a fost interzis să concerteze imediat după premiera spectacolului “Pe-un franc poet”. După revoluţia din decembrie 1989, Tudor Gheorghe a revenit �n forţă.


    Discografie

    Albume:

    * 1974 - Viaţa lumii
    * 1975 - C�ntece de dragoste de ţară
    * 1976 - Veniţi, privighetoarea c�ntă
    * 1978 - Pasăre galbenă-n pene
    * 1999 - Re�ntoarcerea
    * 2000 - Suflet de Roman
    * 2000 - Mie-mi pasă
    * 2001 - Primăvara. Simfonic
    * 2001 - Toamna. Simfonic
    * 2002 - Pe-un franc poet
    * 2002 - Petrecere cu taraf I
    * 2003 - Iarna. Simfonic
    * 2003 - Diligenţa cu păpuşi
    * 2004 - Petrecere cu taraf II/Trimite Vorbă
    * 2005 - �ntre rāsuri şi trandafiri
    * 2005 - Cu Iisus �n celulă
    * 2006 - �n căutarea dorului pierdut
    * 2006 - Vara. Simfonic
    * 2007 - Calvarul unei inime pribegi
    * 2007 - Petrecere cu taraf III/C�nd Dumnezeu era mai jos
    * 2007 - Parfumele nebunelor dorinţi
    * 2007 - Risipei Se Deda Florarul
    * 2008 - Taina cuvintelor
    * 2009 - Mahalaua Mon Amour
    * 2009 - ... de Primavara


    Mărturii:

    "De fiecare dată c�nd �l ascult - şi asta se �nt�mplă des - Tudor Gheorghe �mi confirmă bănuiala că poezia rom�nescă - populară şi cultă - poate mişca munţii. (...) Problema mea, inhal�nd prin toţi porii melodia fiinţei sale, este cum să-mi stăp�nesc o lacrimă de dragoste, admiraţie şi m�ndrie că poate exista acest fenomen pe care, vorba lui Grigore Vieru, �mi e mai uşor să-l pup." (Marin Sorescu - 1988)

    "Tudor Gheorghe are o memorie fenomenală şi asta explică cum a putut să �ndeplinească raptul fără a trezi bănuieli, pentru că at�t c�t �i ştim, bătr�nii lăutari cad la bănuială c�nd sunt fotografiaţi pe h�rtie. �ntr-o emisiune am putut auzi de la acest menestrel varianta cea mai cutremurătoare a "Mioriţei" şi nişte c�ntece haiduceşti cum nu mai aflasem. (...) Scriu cu toată răspunderea că de la Maria Tănase nu am avut o personalitate mai puternică �n ce priveşte comorile noastre folclorice ca acest t�năr şi ne�ntrecut actor din Craiova." (Eugen Barbu - 1971)


    Sursa: Jurnalul National | Muzica Populara
    Attached Images Attached Images 100_4591.jpg 100_4592.jpg