ateismul nu este o religie!! Tot asta incerc sa explic din primul post! Ateism inseamna fara credinta in divinitate. Cat despre parintii mei, logic ca stiu parerea mea despre aceste povestioare. Dar cum ai spus si tu, fiecare face ce vrea, eu imi voi trai viata pentru ca e singura pe care o avem, dupa aceea devii ingrasamant natural.

@nops, nu ma supar , am adus contra-argumente la ce a spus huber, ca l-a ajutat Dumnezeu in anumite situatii pentru a scapa de probleme, si anume ca foarte multi oameni fara credinta au trecut peste atatea necazuri.

In legatura cu postul 14, am exprimat o parere personala, e drept ca fara argumente ca nu prea am ce sa scriu despre postul acela.

Religia "voastra" pentru ca eu nu ma consider apartinator, deoarece am fost botezat fara voia mea, iar faptul ca o fiinta asa pura cum este un nou nascut e considerata pacatoasa mi se pare cea mai mare prostie, cum poate cineva fara constiinta si ratiune sa fi facut vre-un rau intentionat ?

Cat despre faptul ca incerc sa induc ideea ca ateismul e benefic, ai dreptate, incerc sa conving cat mai multa lume ca e pacat sa se considere fiinte murdare, pacatoase si sa le fie ingradite niste instincte naturale cum ar fi sexualitatea sau dreptul la replica atunci cand esti atacat. Asa face si biserica nu? Doar ca ei ameninta cu infern si chinuri pe cand eu incerc sa va explic frumos.